Kulinarne ABC

Kolejną grupową formą wsparcia w projekcie „Droga do samodzielności- specjalistyczne wsparcie rehabilitacyjno- terapeutyczne dla dzieci  z niepełnosprawnością” są zajęcia Kulinarne ABC – projekt współfinansowany ze środków PFRON.  Głównym celem tych zajęć jest wspólne wykonanie danego posiłku, właściwe zaplanowanie pracy w grupie i rozplanowanie obowiązków na wszystkich jej członów. Zajęcia te dają możliwość zdobycia wiedzy na temat produktów spożywczych, przydatności i wykorzystania ich w kuchni, a także umiejętność robienia zakupów, szukania produktów na regale sklepowym, rozumienia etykiet produktów spożywczych i analizowaniu składu żywności. Podczas zajęć kulinarnych uczniowie uczą się również jak korzystać
z prostych narzędzi kuchennych takich jak: trzepaczka, obieraczka do warzyw itp. oraz  bezpiecznej obsługi sprzętów kuchennych np. blender, mikser, kuchenka elektryczna.  Ważnym aspektem podczas zajęć jest dbałość o higienę i estetykę przygotowania, podawania i spożywania posiłków, a także porządek i uporządkowanie stanowisk po pracy.
Zajęcia te są prowadzone w ramach projektu „DROGA DO SAMODZIELNOŚCI – SPECJALISTYCZNE WSPARCIE REHABILITACYJNO-TERAPEUTYCZNE DLADZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” rok I realizowany w okresie 01.04.2023 – 31.03.2024 współfinansowanego ze środków PFRON.

Kulinarne ABC to forma wsparcia podczas której, dzieci nie tylko usprawniają motorykę małą, np. wyrabiając ciasto, zmywając naczynia, wycierając ściereczkami sztućce, ale także koordynacje wzrokowo – ruchową czy koncentracje uwagi. Dotykanie, przesypywanie, smakowanie czy wąchanie rozmaitych produktów sprzyja również integracji sensorycznej. Duże korzyści z pracy kulinarnej są dla całego układu ruchu, np. wzmacnianie obręczy barkowej podczas mieszania łyżką w wielkiej misce, ścieraniu warzyw na tarce, miksowaniu czy rozwijaniu motoryki małej przy krojeniu lub dekorowaniu potraw, co przydaje się potem w nauce pisania. Dzięki tym zajęciom uczniowie i dzieci będą potrafili przygotować posiłek z uwzględnieniem zasad zdrowego żywienia.